PCL-C test na PTSD-Zespół Stresu Pourazowego

PCL-C jest cywilną wersją testu na PTSD przeznaczonego dla weteranów. Test ten pomoże Ci rozpoznać przejawy Zespołu Stresu Pourazowego

Test nie jest narzędziem diagnostycznym i jego wynik nie stanowi diagnozy zaburzenia psychicznego. Jeżeli podejrzewasz u siebie Zespół Stresu Pourazowego (PTSD) i chcesz uzyskać wiarygodną diagnozę, skontaktuj się z psychoterapeutą lub psychiatrą.

Test online przeznaczony jest wyłącznie dla osób powyżej 18. roku życia.

Przystąp do testu onlineMetodologia

Czym jest PCL-C?

PCL-C (PTSD Check List – Civilian Version) jest 17-pytaniowym testem, którego celem jest wykrywanie symptomów Zespołu Stresu Pourazowego (PTSD).

Jak to działa?

Test składa się z 17 pytań odnoszących się do zachowań i odczuć respondenta na przestrzeni ostatniego miesiąca.

 1. Jak często w ciągu ostatniego miesiąca miałeś powtarzające się, niepokojące wspomnienia,myśli lub obrazy stresującego doświadczenia z przeszłości?
 2. Jak często w ciągu ostatniego miesiąca miałeś powtarzające się, niepokojące sny o stresującym przeżyciu z przeszłości?
 3. Jak często w ciągu ostatniego miesiąca zachowywałeś się lub czułeś, jakby stresujące doświadczenie działo się znowu (jakbyś to przeżywał na nowo)?
 4. Jak często w ciągu ostatniego miesiąca czułeś się bardzo zaniepokojony kiedy coś przypomniało Ci o stresującym wydarzeniu z przeszłości?
 5. Jak często w ciągu ostatniego miesiąca miałeś fizyczne reakcje (np.kołatanie serca, kłopoty z oddychaniem,lub pocenie się), gdy coś przypomniało Ci o stresującym wydarzeniu?
 6. Jak często w ciągu ostatniego miesiąca unikałeś myślenia o stresującym doświadczeniu z przeszłości lub mówienia o nim albo unikałeś uczuć z nim związanych?
 7. Jak często w ciągu ostatniego miesiąca unikałeś czynności lub sytuacji, ponieważ przypominają Ci o stresującym doświadczeniu z przeszłości?
 8. Jak często w ciągu ostatniego miesiąca miałeś problem z przypomnieniem sobie ważnych szczegółów stresującego wydarzenia?
 9. Jak często w ciągu ostatniego miesiąca traciłeś zainteresowanie rzeczami, które kiedyś sprawiały Ci radość?
 10. Jak często w ciągu ostatniego miesiąca czułeś się zdystansowany lub odcięty od innych ludzi?
 11. Jak często w ciągu ostatniego miesiąca czułeś się emocjonalnie odrętwiały lub nie byłeś w stanie okazywać ciepłych emocji bliskim?
 12. Jak często w ciągu ostatniego miesiąca czułeś, że twoja przyszłość zostanie w jakiś sposób skrócona/ucięta?
 13. Jak często w ciągu ostatniego miesiąca miałeś kłopoty z zaśnięciem lub spaniem?
 14. Jak często w ciągu ostatniego miesiąca czułeś się zirytowany lub miałeś wybuchy gniewu?
 15. Jak często w ciągu ostatniego miesiąca miałeś trudności ze skoncentrowaniem się?
 16. Jak często w ciągu ostatniego miesiąca byłeś bardzo czujny jakby coś się miało stać?
 17. Jak często w ciągu ostatniego miesiąca czułeś się nerwowy albo łatwo Cię było wystraszyć?

Na każde z pytań odpowiadamy w 5-stopniowej skali. Każda odpowiedź ma przypisaną liczbę punktów.

 • W ogóle 1 pkt
 • Czasami 2 pkt
 • Umiarkowanie często 3 pkt
 • Często 4 pkt
 • Bardzo często 5 pkt

Po zsumowaniu punktów, przelicza się je następująco:

 • 17-29 pkt Brak lub nieliczne objawy PTSD
 • 30-44 pkt Umiarkowane do umiarkowanie liczne objawy PTSD
 • 45-85 pkt Liczne objawy PTSD

Autorzy i badania

Test został opracowany przez specjalistów z amerykańskiego Narodowego Centrum PTSD (National Center for PTSD) w 1994 roku. Liczne badania potwierdziły jego dużą przydatność w diagnozowaniu i monitorowaniu pacjentów z PTSD. Odniesienia do badań możesz znaleźć tutaj.

Wynik testu online pod żadnym pozorem nie stanowi diagnozy zaburzenia psychicznego. W celu otrzymania wiarygodnej diagnozy należy skontaktować się z psychologiem, psychoterapeutą lub psychiatrą.