Depresja nazywana jest chorobą XXI wieku, powstało wiele książek dotykających jej problematyki, od powieści po naukowe opracowania.
Poniżej znajdziesz listę wytypowanych przez nas książek, opartych o badania i doświadczenie specjalistów z dziedziny terapii zaburzeń depresyjnych. Podane poniżej pozycje stanowią rzetelne źródło informacji zarówno dla osób dotkniętych depresją, interesujących się tematyką zaburzenia jak i dla profesjonalistów, psychologów, psychoterapeutów i psychiatrów chcących poszerzyć swoją wiedzę na ten temat.
Melancholia
To, co napisał wybitny polski psychiatra, Antoni Kępiński o leczeniu depresji nadal pozostaje ważną lekcją. Staranna i wnikliwa analiza przeżyć jest jedynym sposobem postępowania zmierzającym do zaproponowania pacjentowi leczenia, dopasowanego do jego osobowości, a nie do choroby.
Jest to książka o depresji, smutku i stanach nerwicowych — występujących w różnych chorobach psychicznych, ale i towarzyszących codziennemu życiu ludzi w różnym wieku i w różnych życiowych sytuacjach.
Powstała koncepcja, która nie prowadzi do opisania jeszcze jednego szczegółu, a wręcz odwrotnie, podejmuje próbę opisania całości.
Autor całe życie poświęcił chorym, darząc ich szacunkiem, współczuciem, oferując przyjaźń i zrozumienie. W ostatnich latach życia, Antoni Kępiński spisał swoje doświadczenia lekarskie, pozostawiając istotne i pełne mądrości lekcje dla lekarzy, ale równocześnie, przez swój głęboki humanizm i życzliwe nastawienie w stosunku do chorego, czytelne i przystępne dla każdego.
Tytuł: Melancholia
Autorzy: Antoni Kępiński
Wydawca: Wydawnictwo Literackie
Rok wydania: 2014
Liczba stron: 352
Depresja. Jak pomóc sobie i bliskim.
Poradnik w bardzo dokładny sposób opisuje objawy i przyczyny depresji oraz tłumaczy, dlaczego tak trudno ją rozpoznać i pokonać. Pokazuje, jak istotną kwestią dla wyzdrowienia są poczucie własnej wartości, otwarte wyrażanie emocji i wsparcie bliskich.
Za pomocą testu predyspozycji, licznych ćwiczeń w formie pytań oraz tabel emocji obiektywnie ocenisz swój stan psychiczny. Dzięki konkretnym przykładom i analizom przypadków dowiesz się, czy racjonalizacja, wyparcie, czarnowidztwo lub wyolbrzymianie nie są przeszkodą w drodze do uwolnienia się z okowów depresji.
Autorka, będąca doświadczoną psychoterapeutką zwraca szczególną uwagę na problem depresji, która dotyka naszych najbliższych. Pokazuje, jak mądrze im pomagać, jakich działań unikać i w jaki sposób skutecznie motywować ich do podjęcia leczenia. Specjalne arkusze pomogą rozpoznać alarmujące objawy. Przedstawione w książce relacje osób, których walka z depresją zakończyła się sukcesem, będą dla Ciebie dużym wsparciem i dowodem, że pokonanie tej choroby jest możliwe.
Tytuł: Depresja. Jak pomóc sobie i bliskim.
Autorzy: Dorota Gromnicka
Wydawca: Edgard
Rok wydania: 2012
Liczba stron: 216
Depresja. Jak skruszyć mury więzienia swojego umysłu
„Depresja. Jak skruszyć mury więzienia swojego umysłu” jest książką nie tylko dla profesjonalistów zajmujących się leczeniem depresji, ale również dla ludzi cierpiących na depresję, ich rodzin i przyjaciół. Przedstawiona jest w niej teoria rozwoju depresji, dopasowująca się do doświadczeń konkretnego człowieka. Autorka przekonująco dowodzi, że depresja jest systemem obronnym chroniącym przed bólem i lękiem, uruchamianym, gdy człowiek przechodzi kryzys i doświadcza przepaści pomiędzy wyobrażeniami o własnym życiu a tym, czym ono w rzeczywistości jest.
Tytuł: Depresja. Jak skruszyć mury więzienia swojego umysłu
Autorzy: Dorothy Rowe
Wydawca: Zysk i S-ka
Rok wydania: 2015
Liczba stron: 468
Świadomą drogą przez depresję
Prof. dr Jon Kabat-Zinn jest prawdopodobnie najbardziej znanym psychiatrą, który wprowadził w obszar terapii praktyki opracowane przez medytacyjną tradycję buddyzmu. Poprzez wieloletnią pracę z pacjentami potwierdził jej skuteczność w leczeniu różnych zaburzeń psychicznych, w tym jednego z największych problemów współczesnej ludzkości – depresji.
Wspólnie ze specjalistami z Oxfordu, Cambridge i Toronto prof. dr. Markiem Williamsem, dr. Johnem Teasdale’em i dr. Zindelem Segalem – przedstawia praktyczne zastosowanie MBCT (mindfulness-based cognitive therapy) – terapii poznawczej opartej na uważności.
Tytuł: Świadomą drogą przez depresję
Autorzy: Jon Kabat-Zinn, Mark Williams, John Teasdale, Zindel Segal
Wydawca: Czarna owca
Rok wydania: 2009
Liczba stron: 318
Pokonaj depresję, zanim ona pokona ciebie
„Mistrzowski przewodnik napisany przez specjalistę praktyka. Przedstawia typowe problemy związane z depresją i przystępnie wyjaśnia, jak można je rozwiązać. To lektura obowiązkowa dla każdego, kto cierpi na depresję – a któż z nas nie czuł się przygnębiony w jakimś momencie życia?”
Dr med. Aaron T. Beck, emerytowany profesor Wydziału Psychiatrii
Depresja dotyka rosnącej liczby ludzi na świecie, niezależnie od rasy, płci, wieku i klasy społeczno-ekonomicznej. Niestety mimo ogromnego cierpienia, samokrytycznych myśli i poczucia braku nadziei większość z nich nie szuka fachowej pomocy. Nawet jeśli problem depresji nie dotyczy Cię bezpośrednio, jest bardzo prawdopodobne, że ktoś, kogo znasz, zmaga się z tą chorobą. Dzięki skutecznemu leczeniu możesz pokonać depresję, a kiedy już to zrobisz, będziesz lepiej przygotowany aby zapobiegać jej nawrotom.
Tytuł: Pokonaj depresję, zanim ona pokona ciebie
Autorzy: Robert L. Leahy
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Rok wydania: 2014
Liczba stron: 320
Anatomia depresji. Demon w środku dnia
To książka poruszająca, szokująca, otwierająca oczy. Jest świetnie napisana i z pewnością moża ją uznać za jedno z najlepszych dzieł traktujących o depresji, stresie i dzisiejszym stylu życia. Andrew Solomon opowiada nam o własnych doświadczeniach, jak on je postrzega, ale prezentuje też punkt widzenia bliskich mu ludzi.
„Anatomia depresji” to książka obszerna, dogłębna i dociekliwa pozbawiona psychiatrycznego żargonu. Autor nie rzuca banałów, z pasją badacza opisuje różnice w depresji mężczyzn i kobiet, mówi o depresji u małych dzieci, o zachowaniu dzieci matek chorujących na depresję, o depresji homoseksualistów i starców, a nawet mieszkańców Grenlandii.
Tytuł: Anatomia depresji. Demon w środku dnia
Autorzy: Andrew Solomon
Wydawca: Zysk i S-ka
Rok wydania: 2004
Liczba stron: 563