DUDIT-Test na narkomanię i problemy z narkotykami

DUDIT to test przeznaczony dla osób z podejrzeniem uzależnienia od narkotyków. Pozwala ustalić, czy osoba wykazuje objawy charakterystyczne dla uzależnienia.

Test nie jest narzędziem diagnostycznym i jego wynik nie stanowi diagnozy uzależnienia. Jeżeli podejrzewasz u siebie uzależnienie od narkotyków lub masz problemy z narkotykami i chcesz uzyskać wiarygodną diagnozę, skontaktuj się ze specjalistą terapii uzależnień.

Test online przeznaczony jest wyłącznie dla osób powyżej 18. roku życia.

Przystąp do testu onlineMetodologia

Czym jest DUDIT?

DUDIT jest 11-pytaniowym testem przesiewowym przeznaczonym dla osób z problemami powiązanymi z narkotykami. Jest uzupełnieniem testu AUDIT będącego testem dla problemów alkoholowych.

Jak to działa?

Dudit składa się z 11 pytań odnoszących się do częstości zażywania narkotyków, ich ilości oraz wydarzeń i odczuć z nimi związanych.

Pytania:

 1. Jak często zażywasz narkotyki inne niż alkohol?
 2. Czy zażywasz więcej niż jeden rodzaj narkotyków podczas jednej okazji?
 3. Ile razy zażywasz narkotyki w ciągu dnia kiedy bierzesz?
 4. Jak często jesteś pod silnym wpływem narkotyków?
 5. Czy w ciągu ostatniego roku czułeś, że twoja chęć zażycia narkotyków była tak silna, że nie mogłeś się jej oprzeć?
 6. Czy zdarzyło się, że w ciągu ostatniego roku nie byłeś w stanie przestać brać narkotyków, kiedy już zacząłeś?
 7. Jak często w ciągu ostatniego roku brałeś narkotyki, a potem zaniedbałeś zrobienie czegoś, co powinieneś był zrobić?
 8. Jak często, w ciągu ostatniego roku musiałeś zażyć narkotyk rano po intensywnym zażywaniu narkotyków dzień wcześniej?
 9. Jak często w ciągu ostatniego roku miałeś poczucie winy lub wyrzuty sumienia z powodu zażywania narkotyków?
 10. Czy Ty lub ktokolwiek inny został zraniony (psychicznie lub fizycznie) z powodu zażywania przez Ciebie narkotyków?
 11. Czy krewny lub przyjaciel, lekarz, pielęgniarka lub ktokolwiek inny martwił się o zażywanie przez Ciebie narkotyków lub powiedział Ci, że powinieneś przestać ich używać?

Na pytania od 1 do 9 można odpowiedzieć na pięć sposobów. Odpowiedzi są punktowane od 0 do 4 pkt. Z kolei na pytania 10 i 11 można udzielić jednej z trzech odpowiedzi, punktownych 0, 2 lub 4 pkt.

Badania i autorzy

Test DUDIT został opracowany w 2004 roku przez szwedzkich specjalistów z Karolinska Institutet: Anne H. Berman, Hansa Bergmana, Toma Palmstierna i Fransa Schlytera. Badania były prowadzone na 154 więźniach powiązanych z przestępstwami narkotykowymi i pacjentami oddziałów detoksykacji. Przeprowadzono również badanie na 1500 przypadkowych osobach z populacji. Badania wykazały wysoką czułość (ok 90%) i swoistość testu (ok 80%).

Wynik testu online pod żadnym pozorem nie stanowi diagnozy uzależnienia. W celu otrzymania wiarygodnej diagnozy należy skontaktować się z psychologiem lub specjalistą terapii uzależnień.