Borderline – leczenie

Od leczenia przede wszystkim oczekujemy, że będzie skuteczne i doprowadzi nas do pełnego zdrowia. W przypadku osobowości borderline trzeba przeformułować rozumienie leczenia jako procesu, który daje szansę na poprawę funkcjonowania, a nie wyleczenie z zaburzenia. Terapia jest najczęściej połączeniem psychoterapii oraz interwencji farmakologicznych zaproponowanych przez lekarza psychiatrę.

Psychoterapia

Najskuteczniejszą, chociaż długotrwałą metodą leczenia osobowości borderline jest psychoterapia. Wśród różnych podejść terapeutycznych szczególnie wyróżnia się terapię DBT opracowaną przez dr Linehan, popartą wieloma badaniami naukowymi. Skrót oznacza dialektyczną terapię behawioralną (odmiana terapii poznawczo-behawioralnej CBT), która jest ustrukturyzowaną formą terapii szczególnie pomocną w problemach z osobowością. Polega ona na dokonaniu zmian w zachowaniu osoby w taki sposób, aby było ono bardziej funkcjonalne i odpowiednie do sytuacji. Podczas terapii zwraca się również uwagę na naukę akceptowania siebie, sposoby regulacji emocji, a także w jaki sposób zwiększyć kompetencje w relacjach międzyludzkich. Kolejnym podejściem terapeutycznym, którego pozytywne wyniki leczenia zostały uznane naukowo jest Terapia Schematu. Celem tej terapii jest dotarcie do głęboko zakorzenionych schematów zachowania, myślenia czy odczuwania. Wykształciły się one w dzieciństwie na podstawie potrzeb, które były niezaspokojone. W dorosłości aktywują się w trudnych sytuacjach i są destrukcyjne.

Farmakologia

Alternatywą bądź równoczesną metodą, która może być włączana podczas psychoterapii jest farmakologia. Chociaż jest to metoda budząca kontrowersje wśród specjalistów ze względu na bardzo różną skuteczność. Niektóre objawy towarzyszące osobowości borderline takie jak np. impulsywność, depresja czy huśtawka nastroju można zredukować odpowiednimi lekami.