Najlepsze książki o zaburzeniach odżywiania

Na tej stronie znajdziesz przygotowane przez nas zestawienie książek dotykających problematyki zaburzeń odżywiania. Skierowane są zarówno do profesjonalistów, chcących poszerzyć swoją wiedzę na ten temat jak i do osób zmagających się z zaburzeniami odżywiania oraz interesujących się tematem.

Zaburzenia odżywiania stanowią rozbudowaną grupę jednostek chorobowych o podłożu psychicznym. Pomimo, iż są jednymi z trudniejszych zaburzeń są często bagatelizowane i niezrozumiane. Zaburzenia odżywiania mogą dotykać osób w każdym wieku, jednak najczęściej objawiają się one u nastolatków i młodych dorosłych

Kompulsywne objadanie się. Jak dzięki mocy własnego mózgu uwolnić się od zaburzeń odżywiania

Kathryn Hansen dzieli się swoją własną historią zmagań z bulimią i tym jak udało się jej z niej wyjść.
W książce tej autorka skrupulatnie opisuje procesy stojące za bulimią, pomaga zrozumieć przyczyny zachowań bulimików i nakierowuje na drogę opartą o pracę nad sobą i wiarę w swoje siły.

Tytuł: Kompulsywne objadanie się. Jak dzięki mocy własnego mózgu uwolnić się od zaburzeń odżywiania
Autorzy: Kathryn Hansen
Wydawca: Vital
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 456

Leczenie zaburzeń odżywiania. Pomost między nauką a praktyką

Książka autorstwa amerykańskich badaczy i klinicystów, specjalistów w dziedzinie zaburzeń odżywiania przeznaczona jest zarówno dla profesjonalistów jak i dla laików.

Część rozdziałów jest napisana przez autorów indywidualnie a część zespołowo, dzielą się oni swoim doświadczeniem w leczeniu zaburzeń odżywiania i przedstawiają naukowe podstawy stosowanych terapii i praktyk.

Książka pisana jest językiem specjalistycznym, jednak częste wyjaśnienia pozwalają osobie niezaznajomionej z tematem bez problemu przebrnąć przez kolejne strony.

Tytuł: Leczenie zaburzeń odżywiania. Pomost między nauką a praktyką
Autorzy: Margo Maine, Beth Hartman McGilley, Douglas W. Bunnell
Wydawca: Elsevier Urban & Partner
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 540

Terapia poznawczo behawioralna i zaburzenia odżywiania.

„Terapia poznawczo behawioralna i zaburzenia odżywiania” została przygotowana przez grupę wybitnych badaczy zajmujących się diagnostyką i leczeniem zaburzeń odżywiania. Książka skierowana jest głównie do profesjonalistów.

Autorzy podejmują temat wykorzystania ujęcia transdiagnostycznego w leczeniu różnych rodzajów zaburzeń odżywiania spotykanych w praktyce klinicznej i szczegółowo opisują, jak dopasować wzmocnioną terapię poznawczo-behawioralną do potrzeb poszczególnych pacjentów oraz jak zaadaptować ją do leczenia nastolatków i pacjentów wymagających hospitalizacji.

Omówione zostały wszystkie kategorie tych zaburzeń, a także stany wykraczające poza uznane obecnie kryteria diagnostyczne. Oparta na solidnej podstawie naukowej, transdiagnostyczna wzmocniona terapia poznawczo-behawioralna szybko zyskała miano najlepszej formy leczenia zaburzeń odżywiania.

Tytuł: Terapia poznawczo behawioralna i zaburzenia odżywiania.
Autorzy: Christopher Fairburn
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 384

Psychologia odżywiania się

Jane Ogden jest profesorem psychologii zdrowia na uniwersytecie Surrey w Wielkiej Brytanii, bada i pisze o nawykach żywieniowych oraz zaburzeniach z nimi związanych od niemal 30 lat.

Jej książka „Psychologia odżywiania się” stanowi źródło wiedzy zarówno dla laików i specjalistów o tym dlaczego jemy, co jemy i jakie rządzą tym procesy.

Autorka szczegółowo omawia wyniki najnowszych badań z tej dziedziny oraz kładzie nacisk na istotność zdrowego odżywiania się, wyboru nawyków żywieniowych i zaburzeń takich jak anoreksja i bulimia.

Tytuł: Psychologia odżywiania się
Autorzy: Jane Ogden
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Rok wydania: 2011
Liczba stron: 369